Bebek Aşılama Nasıl Yapılır?
15 Temmuz 2024

Bebek Aşılama Nasıl Yapılır?

Bebek Aşılamanın Önemi

Bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları tıbbi yöntemlerden biri bebek aşılamadır. Günümüzde bebek sahibi olmak giderek zorlaşmaktadır. Stresli yaşam koşulları, yanlış beslenme alışkanlıkları ve değişen cinsel alışkanlıklar, kadınlar ve erkeklerde kısırlık oranının artmasına sebep olmuştur.

Bebek Aşılamanın Nedenleri

Korunmasız oldukları halde bir yıl kadar ilişkiye girip de hamile kalamayan çiftler, infertilite (kısırlık) teşhisi ile incelenmeye alınabilirler. Bu araştırmada, çiftlerin her ikisinin de muayeneleri ve gerekli testler yapılır ve sorunlar tespit edilirse, bu sorunlara yönelik tedavi uygulanır. Kısırlık sorunlarının yaklaşık %30'unda çiftlerden birinde veya her ikisinde bazı aksaklıklar tespit edilebilmiştir. Geriye kalan %70'lik dilimde ise sebep tespit edilememiştir. Bu %70'lik kısma nedeni açıklanamayan infertilite denilmektedir ve bu grup tedavi aşamasında da zorlayıcı bir gruptur.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklere ait sıkıntılar şunlardır: sperm sayısının ve hareketliliğinin düşük olması veya hiç bulunmaması, cinsel işlev bozuklukları, penisin anatomik olarak farklılıkları ve bozuklukları, hormonal yetersizlikler. Kadınlara ait sıkıntılar ise: yumurtalığın yetersiz kalması (hormonal ve yapısal açıdan), rahmin şekilsel bozuklukları, tüplerin tıkanık olması veya tüplerin hiç olmaması, rahmin iç duvarının enfeksiyon veya müdahaleler sonucunda aşırı derecede bozulması, rahmin ağız kısmının şekilsel bozukluğu veya mukus tıkaçının olması gerekenden kalın olması, vajinanın anatomik veya işlevsel (vaginismus) bozuklukları olarak sayılabilir.

İlk Muayene ve Tetkikler

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin ilk muayenelerinde fiziki muayeneleri yapılır ve detaylı bir şekilde hikayeleri dinlenir. Erkekler için spermiyogram, kadınlar içinse adet döngüsünün 2. gününde yapılan hormon düzeyi testi, ultrason ile yumurtlama kontrolü ve ilaçlı rahim filmi tetkikleri yapılmaktadır. Her bireyin yapısı ve özellikleri farklı olduğundan dolayı bu uygulamalar bireylerin özellikleri göz önüne alınarak en doğru sıralamaya ve sıklığa göre yapılmaktadır.

Kısırlık Tedavisi ve Aşılama

İnfertil çiftlerin problemleri tespit edildikten sonra düzeltilebilecek olan anatomik bozukluklara cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Hormonal sıkıntılar, sistemik rahatsızlıklar, fazla kilo veya aşırı zayıflık gibi sorunlar düzeltilmektedir. Yumurtalıklar yeterli miktarda yumurta üretmediği takdirde ilaç takviyesi ile bu sorun giderilerek seri ultrason araştırmaları ile yumurtlamanın olduğu gün tespit edilir ve bu günde çiftin ilişkiye girmesi önerilmektedir. Bu, hamileliğin oluşması için uygulanabilecek en doğal yöntemdir. 3-6 ay kadar bir sürede denenen yumurtlama ve cinsel birleşme ile sonuç alınmazsa aşılama önerilebilir.

Aşılama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Aşılama, birçok infertilite durumunda uygulanabilmesi rahat, ekonomik ve risk barındırmayan bir işlem olduğu için birçok durumda ilk tercih edilen yöntemdir. Genellikle:
  • Erkeklerin sperm sayısının düşük olması ve sperm hareketliliğinin az olması,
  • Açıklanamayan infertilite,
  • Servikal sebepler,
  • Rahim ağzının anatomik sıkıntıları,
  • İmmünolojik infertilite,
  • Kadınların yumurtlama sıkıntıları,
  • Cinsel işlev bozuklukları.

Aşılama aday olan çiftlerde erkeğin sperm tetkiklerinde yıkama sonucunda en az 1.000.000/ml sperm bulunması beklenmektedir. Daha düşük sayılarda uygulanan aşılama işlemlerinde başarı elde etme ihtimali çok düşük seviyelerde kalmaktadır.

Aşılama uygulaması, uygun koşullarda yumurtlamanın sağlandığı gün spermlerin özel tekniklerle hızlandırılıp, plastik bir kanül vasıtasıyla rahim içerisine bırakılması tekniğidir. Bu yöntem, olabildiği kadar çok miktarda ve hareketli spermin yeni atılmış ve tüpler vasıtasıyla yakalanmış yumurtaya imkân verdiği ölçüde yakına bırakılmasını sağlar. Mikroskobik bir canlı olan sperm, bu teknikle neredeyse 10-12 cm kazanır, vajinanın asit durumunu, rahim ağız mukus tıkaçını ve rahim içinde tüplerin olduğu kısma doğru çıkması gereken yolu atlamış olur. Önünde sadece içerisindeki hareketli tüycükler desteği ile sperm ve yumurtayı birleştirmek için en elverişli ortam olan tüpler kalmaktadır. Aşılama uygulaması öncesinde özel birtakım ilaç tedavileri uygulanarak yumurtlama sayısı ve kalitesi yükseltilen kadına, yumurtacıklar neredeyse 20 mm boyutuna eriştiğinde yumurta çatlatma iğnesi uygulanmaktadır. Bu iğneden yaklaşık 24-36 saat kadar sonra aşılama işlemi açısından en uygun zaman dilimidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Korur

12 Temmuz 2024 Cuma

Bebek aşılamanın uygulanabilir olduğu durumlarda neden ilk tercih edilen yöntem olduğunu merak ediyorum. Bu yöntem gerçekten ne kadar etkili?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Korur,

Bebek aşılaması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıkların önlenmesi açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam gelişmediği için, aşılar onları ciddi enfeksiyonlara karşı korur. Aşılar, hastalık yapıcı mikroorganizmaların zayıflatılmış veya öldürülmüş haliyle vücuda verilerek, bağışıklık sisteminin bu mikroorganizmaları tanımasını ve onlara karşı savunma geliştirmesini sağlar.

Aşılamanın ilk tercih edilme nedenlerinden biri, toplumsal bağışıklık sağlama potansiyelidir. Yüksek aşılama oranları, salgınların önlenmesine ve hastalıkların kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca, aşılar genellikle güvenli ve yan etkileri minimaldir, bu da ebeveynler için onları cazip bir seçenek haline getirir.

Sonuç olarak, bebek aşılaması, bireysel ve toplumsal sağlık açısından kritik bir öneme sahiptir ve bu nedenle yaygın olarak tercih edilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Armut Aşılama Nasıl Yapılır?

Armut Aşılama Nasıl Yapılır?

Ceviz Aşılama Teknikleri

Ceviz Aşılama Teknikleri

Popüler İçerikler

Gül Nasıl Aşılanır?

Gül Nasıl Aşılanır?

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Aşılama

Tüp Bebek Aşılama

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ihlamur Aşılama Türleri ve Özellikleri

Ihlamur Aşılama Türleri ve Özellikleri

Badem Aşılama Nasıl Yapılır?

Badem Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama ile Hamile Kalan

Aşılama ile Hamile Kalan

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?